Dzwonek, ul. Strzelecka
Dwukondygnacyjna, murowana i otynkowana, zwieńczona stożkowym dachem, kapliczka przy ul. Strzeleckiej. Pochodzi prawdopodobnie z XVIII w. Według przekazów miejscowej ludności powstała ok. 1780 r., kiedy hr. Filip Colonna wybudował w Żędowicach osiedle hutniczych domów.

W górnej kondygnacji znajdowała się sygnaturka, dzwonek (od którego wywodzi się nazwa kapliczki) o wadze 19,5 kg i imieniu "Stanisław", który swym biciem zwoływał wiernych na nabożeństwa w kapliczce lub do zebrania się przed wyruszeniem w drogę na mszę św. do Jemielnicy. W 1892 r. sygnaturkę przeniesiono do kościoła i umieszczono nad prezbiterium. W górnej części kapliczki, w półkolistej wnęce, znajduje się rzeźba św. Floriana, mającego chronić wieś od pożarów.

W dolnej kondygnacji kapliczki znajduje się ołtarz z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Po bokach obrazu dawniej znajdowały się dwie drewniane, ludowe, figury: św. Klary i św. Franciszka. Obecnie na ołtarzu przed obrazem, znajdują się trzy figurki: dwie Matki Boskiej i je- dna Pana Jezusa, pozostawione przez rodziny wyjeżdżające na stałe do Niemiec.

Po przyłączeniu Żędowic do parafii Kielcza w 1831 r. rola "Dzwonka" jako centrum życia religijnego wsi znacznie spadła, niemniej nadal prowadzi się tu z kościoła procesje w czasie dni krzyżowych i św. Marka, a od 1994 r. - także w czasie nabożeństw fatimskich i przy kapliczce odmawia się modlitwę Anioł Pański dla podtrzymania tradycji przodków. Jest też zawsze przyozdobiona w Boże Ciało.

opisy kapliczek i krzyży opracowano na podstawie książki "O Madonna Czarna - Żędowicka Pani!"